Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

“Fatih Sultan Mehmed ve Fetih” Konferansı

21 Aralık 2016

Saruhanlı Belediyesi ile Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde, 15 Temmuz Ruhu’nun yaşatılması ve milletimizin tarihi değerleri ile buluşması amacıyla Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Fatih Sultan Mehmed ve Fetih” konulu bir konuşma yaptı.

Programa Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, CBÜ Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Sabih Özer, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Gökmen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşanan olayların anlatıldığı slayt gösterisi ile başlayan etkinlikte, bir konuşma yapan Prof. Dr. Şimşirgil, özetle şunları söyledi;

“15 Temmuz gecesi başımızdaki lider, “Öleceksek adam gibi ölelim, kefenim yanımda, buradayım” dedi. İşte onun için 15 Temmuz darbe girişimi başarısız oldu. Bu darbe girişimi 40 yıllık bir projeydi, bu projenin temeli 1980 yılında atıldı. 12 Eylül askeri darbesi bunlara yol açtı. 28 Şubat bunlara otoban yaptı. 12 Eylül’de askeriyeye girenler şu an Tuğgenerel ve Tümgeneral rütbesindeler. Tayyip bey iktidara geldiği gün, bunlar kanser hücresi gibi devletin tüm hücresini sarmışlardı, ahtapotun kolları gibi her yere girmişlerdi. Türkiye’yi yok edeceklerdi.

Siyaset konuşmuyorum; ülke savaşı konuşuyorum. Ülke meselesi konuşuyoruz. Çünkü ağababaları ellerinden maşayı düşürdü, bugün ağababalarıyla çarpışıyoruz. Savaş şimdi başladı, tam bir bağımsızlık savaşı veriyoruz. Bugün, bağımsızlık, dinimizi yaşama ve bu toprakları koruma günüdür. Bu milletin toprağının altı, toprağının üstünden çok temiz ve kıymetlidir. Bu milletin toprağının altında evliyaları, alimleri ve şühedaları var. Onun için biz ölümü çok severiz. Şahadeti severiz. Ölümü seven bir millete kimse galebe çalamaz. Onun için Tayyip bey, 15 Temmuz gecesi, “çıkın sokağa” dediği zaman Cenab-ı Allah bu milletin kalbine öyle bir güç ve kudret verdi ki, “Ölürüz aşk ile zamanında, olmayız alçağın emanında” dedi ve millet sokağa dökülüverdi. Gerisi zafer. Cenab-ı hak birliğimizi ve dirliğimizi daim eylesin. Beraberliğimizi ve muhabbetimizi daim eylesin.”

Programın sonunda Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, konuşmasından dolayı Şimşirgil’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.