Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Kardeş Şehir Vustrii’den Saruhanlı’ya Ziyaret

02 Mayıs 2016

Saruhanlı Belediyesi ile 10 yıllık kardeş şehir ilişkisi bulunan Kosova’nın Vustrii kentinden 30 kişilik heyet ilçede incelemelerde bulundu.

Aralarında Vustrii İlçe Milli Eğitim Müdürü,  Mustafa Venhari İlkokulu Müdürü ile öğretmen ve öğrencilerin de bulunduğu heyet, Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı’yı ziyaret etti.

Kosovalı konuklarına öğle yemeği de veren Başkan Yaralı, misafirlerine çeşitli hediyeler sundu. Yaralı, kendisine hediye gönderen mevkiidaşı Vustrii Belediye Başkanı Bajram Mulaku’ya selam ve hediye göndermeyi de ihmal etmedi.

Ziyarette İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Mustafa Doğru, Müdür Yardımcısı Ekrem Haras ile okulun öğretmenleri de yer aldı.

İşbirliği Protokolü İmzalandı

Saruhanlı Cumhuriyet İlkokulu ile Kosova Vustri Şehri’nin Mustafa Venhari İlkokulu arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Protokol gereği Kosova’da Mustafa Venhari İlkokulunda seçmeli olarak haftalık iki ders saati öğrencilere Türkçe dersi verilmesi öngörülüyor.

Saruhanlı Cumhuriyet İlkokulu’nda gerçekleşen protokol imza törenine Kosova Vistru Milli Eğitim Müdürü Musay Terbunya, Mustafa Venhari Okul Müdürü Şükrü Bunyaku, Saruhanlı Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Kaya, Cumhuriyet İlkokulu Müdür Yardımcısı Ekrem Haras ve okul yöneticileri katıldı.

Kardeşlik protokolünün imzalanmasına öncülük eden ve aslen Manisalı olan Mehmet Erbil, imzalanan bu protokol ile amaçlarının Kosova’da unutulmaya yüz tutmuş Türkçe dilini yeniden canlandırmak olduğu ifade etti.

Saruhanlı Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Kaya ise protokol ile iki kardeş şehrin kültür alışverişi ile birlikte eğitim de de ortak hareket edeceklerini söyledi.

Bu projeye destek olan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’e teşekkür etti. Vistru şehri Mustafa Venhari Milli Eğitim Müdürü Musay Terbunya ise protokol ile pekiştirilen kardeşliğin uzun yıllar sürmesi dileğinde bulundu.