Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Tiyatro Etkinliğine Davet

16 Aralık 2015

Saruhanlı Belediyesi’nin organizesi ile 18 Aralık Cuma günü Belediye Kültür Merkezi’nde saat 14.00’de öğrencilere, 19.00’da ise yetişkinlere yönelik “Seher’in Kadınları” isimli tiyatro oyunu sergilenecektir. Ücretsiz olan oyuna tüm halkımız davetlidir.

SEHER’İN KADINLARI (Tiyatro)

TÜRÜ: Kültür Bakanlığı Destekli Yetişkin Oyunu

TANIDINIZ MI? O;1888’de Erzurum’da doğdu. Babası Yusuf Ağa okudu kulağına adını. Seferberlikte Kars, Kağızman, Beyazıt taraflarında savaştı. Askere 24 yaşında gitti. Balkan harbine katılıp Kazım Karabekir ile omuz omuza çarpıştı düşmana karşı. Tanıdınız mı Onu?275 kişilik bir çetenin reisiydi. İstiklâl Harbinde Garp Cephesi’nin hemen her tarafında bulundu. Bereket Alakaya taarruzunda, sonra Düzce’de eşkıya ile müsademede, Sivrihisar’da, bir de Değirmendere’de yaralandı! Bunlardan başka ufak tefek çizikler sıyrıklar da var, onları saymıyoruz!

Kızının parmaklarını da şarapnel kesti. Zavallı kızı savaştan sonra ömrünü yarı deli bir vaziyette geçirdi! Yetim torunları ona kaldı. …Askerleri ona ANA diyorlardı. Taburunun adı İNTİKAM TABURU. Yine mi tanımadınız? İstiklal madalyası aldı. Orduya onbaşı olarak başladı, amirlerinin takdirlerini kazandı ve üsteğmen rütbesiyle ordumuzun ilk kadın subayı olarak emekliye ayrıldı. Maaşını,’’ bana madalyam yeter’’ diyerek Kızılay’a bağışladı. Üzülmeyiniz! Sadece siz değilsiniz ki tanıyamayan! Zamanın ünlü mecmuası Yedi gün, İstanbul Galata’daki Rus manastırında bulur O’nu!. Onunla mülakat yapar. Mekki Sait Bey, bu mülakatı derginin 9 Ağustos 1933 tarihli sayısında yayımlatır. O gün bugündür sararmış dergi arşivlerinde kaldı bu güne kadar! Tanıyamadınız!

Peki, FATMA SEHER desek… Durun biraz daha ipucu vereyim. Gazi Mustafa Kemal, görev pusulası yazıp ‘’Keşke bütün kadınlar senin gibi olsa…’’ diyerek ‘’KARA FATMA’’ koydu adını. Biz tanıyamadık! Sararmış dergi sayfalarında bulduk KARAFATMA’YI! ’’Bir zamanlar birbirimiz için ölürdük… Ne oldu milletime’’’ son sözlerini okuduğumuzda boğazımız düğümlendi! Sahi, ne zaman ve nerede öldü KARAFATMA? Mezarı nerede? KARA FATMA döndü! Yanında kadınlarıyla… Bugünün Kadınlarıyla… Üstelik yalnız değil! Yanında SEHER’İN KADINLARI var. Ne için döndü?