Logo

Atamızı Saygı ve Özlemle Andık

10 Kasım 2019

Atatürk’ün Ebediyete İntikal Edişinin 81. Yılı

Büyük Önder Saruhanlı’da Saygı ve Özlemle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 81. yılında Saruhanlı İlçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Saruhanlı’da 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanında düzenlenen törene Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Cumhuriyet Savcısı Emine Toker, Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Sabih Özer ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Anma töreninde çelenkler anıta sunuldu. Protokol üyeleri ve törene katılanlar daha sonra 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Bu esnada bütün araçlar klaksonlarını, bazı fabrikalar ise sirenlerini çaldı. Tören, istiklal marşının okunmasıyla sona erdi.

-Anma Töreni-

Çelenk koyma töreninin ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Serdar Yaralı Kültür Merkezinde anma töreni düzenlendi.

Buradaki programa Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Cumhuriyet Savcısı Emine Toker, Celal Bayar Üniversitesi Saruhanlı Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Sabih Özer ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirler okundu. Atatürk ile ilgili slayt gösterileri sunuldu.

Programın sonunda, 10 Kasım nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin

“Atamızı Rahmet ve Minnetle Anıyoruz”

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, programda gazetecilere yaptığı açıklamada Atatürk’ün tüm dünyada hayranlık uyandıran başarıları, düşünceleri, liderlik yeteneği ve üstün kişiliği ile büyük bir lider olduğunu belirterek şunları kaydetti;

 “81 yıl önce 10 Kasım sabahı toplumun her kesimini kucaklayan dev yürekli, ileri görüşlü, üstün yetenekli, adını dünya tarihine yazdıran büyük bir lideri; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybettik. 10 Kasım günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için yas günü değil, fikirlerine ve gösterdiği hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmamız ve her zamanki gibi bir ve beraber olmamız gereken bir gündür.

Atatürk ilke ve inkılaplarıyla çağı yakalayan ve sürekli gelişen ülkemiz, bugününü elbette büyük öndere, silah arkadaşlarına, şehit ve gazilerimize borçludur. Aziz Türk milleti olarak, emanet almış olduğumuz cumhuriyetin ilelebet muhafaza ve müdafaası için kendimize düşen görevleri en iyi şekilde yapmalıyız. Bilimde, teknolojide, eğitimde ve kısacası tüm alanlarda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini rehber alarak atılımlar yapmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 81. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum.”