Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

BASINA VE KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

15 Aralık 2017

BASINA VE KAMUOYUNA

14.12.2017 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yer alan “AKP’li başkanlar silah zoruyla adam kaçırdı” başlıklı haberde şahsımla ilgili olarak “AKP’li başkanlar silah zoruyla adam kaçırdı AKP Genel Merkezi’ne iletilen iddiaya göre; Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ve Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı, Suat Diktaş’ı kaçırtıp iki saat sorguya çekti, AKP’de “Adam kaçırma skandalı” ortaya çıktı. Manisa’nın Saruhanlı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Suat Diktaş, AKP’li Yunusemre ve Saruhanlı ilçe belediye başkanları tarafından silah zoruyla kaçırılıp, iki saat sorguya çekildi. Diktaş, başından geçenleri AKP Yerel Yönetimler Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya’ya gönderdiği mektupta anlattı. SÖZCÜ’nün ele geçirdiği mektupta, olay detaylarıyla yer aldı. Diktaş, CHP’li milletvekilleri ve belediye başkan yardımcılarıyla ilgili sorguya çekildiğini söyledi. SÖZCÜ’ye de, “Görüştüğüm parti büyükleri ‘Bekle, hiçbir şey yapma’ dedi. Genel merkezin vereceği kararı bekliyorumdedi. Diktaş olayı şöyle anlattı:

“SEN KİMLERİN ADAMISIN?”

“30 Ekim 2017 günü saat 11.00 civarında Yunusemre Belediyesi’ne ait kreşe gittiğim esnada Belediye Başkanı Mehmet Çerçi de geldi. Beni takip eden Mehmet Öcal ve gri takım elbiseli bir şahıs, ayrıca silahını gördüğüm koruma Volkan tarafından aracımın önü kesilerek araçtan indirildim. ‘Mehmet Çerçi sizi çağırıyor’ dediler. 10-15 kişiden oluşan silahlı adamlarıyla beni kreşin yanında kameraların olmadığı alana götürdüler. Sonra ‘Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı’yı arayın o da gelsin’ diye talimat verdi. Beni Yunusemre Belediyesi’ne ait OSB’de bir binaya götürdüler. İki belediye başkanı iki saat savcı gibi ifademi baskıyla aldı. Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya için ‘Rüşvet alıyor mu?’ diye sordular. ‘Ankara, İstanbul’a evrak göndermişsin, Özgür Özel ve danışmanıyla görüşmüşsün. MİT misin, Ankara’da kimlerin adamısın?’ gibi sorular sordular. Sonra Milletvekilimiz Metin Külünk, vali ve emniyet müdürünü arayıp kaçırıldığımı söylemiş. Polis tarafından emniyete götürüldüm.”

Mektupta adı geçen AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk de ‘üzüntülü’ olduğunu belirtti ve “Mektup Erol Kaya beyin önünde duruyor” demekle yetindi. ifadelerine yer verilmiştir.

Haberde, ismimle yan yana getirilmeye çalışılan ve konusu Türk Ceza Kanunu anlamında suç teşkil eden eylemlerle uzaktan yakından bir ilgimin olmadığının bilinmesini istemekteyim.

Suat DİKTAŞ isimli kişi, halihazırda Saruhanlı Belediye Başkanlığı’nda Kırsal Hizmetler Müdürü sıfatıyla ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memur statüsünde görev yapan bir kamu görevlisidir. İlk etapta Türk Silahlı Kuvvetleri personeli iken devamında Saruhanlı Belediye Başkanlığı bünyesinde memur  ve belediye başkan yardımcısı olarak görev yapmıştır.  Hain FETÖ/PDY Terör Örgütünün 15 Temmuz’da gerçekleştirmeye çalıştığı kalkışma sonrasında çıkarılan KHKlardan 22.11.2016 tarihinde yayımlanan 677 sayılı KHK kapsamında kamu görevinden çıkarılmıştır. Aradan geçen süre sonrasında 29.03.2017 tarihinde yayımlanan 688 sayılı KHK ile kamu görevine geri dönmüştür. 03.04.2017 tarihinde müdür olarak atanmıştır.

Ancak kendisinin zaman içinde bana ifade ettiği üzere; yaşadığı bu süreç, psikolojik olarak bünyesinde ciddi sonuçlar doğurmuş, işyerinde ve aile hayatında sorunlar yaşamıştır. Hastane tarafından konulan “depresif nöbetler ve başka sağlık sorunları” tanısı gereği, dört ayı aşan bir zamandan beri sağlık raporu nedeniyle izinlidir. Sağlık raporları, tarafımdan hakem hastaneye de gönderilmiş ve tanı teyidi alınmıştır. Halihazırda; sağlık raporu devam etmekte olup, yıllık iznini kullanmayı talep etmiştir.      

Bu arada, KHK sürecinde yaşadığı olaylar nedeniyle kurum değişikliği yapmak istediğini, Saruhanlı Belediyesi’nde göreve başlamadan önce esasen Yunusemre Belediyesi’nde göreve başlamak istediğini ancak o tarih itibariyle bunun kabul edilmediğini, şimdi de özellikle ikametinin bulunduğu Yunusemre İlçesi belediyesine geçmek istediğini, bu yönde bazı girişimleri olduğunu da ifade etmiştir. 

Yunusemre Belediye Başkanı Sn. Dr. Mehmet ÇERÇİ’nin daveti üzerine yanına gittim. Yanında Suat DİKTAŞ da vardı. Beraber çay içiliyordu ve sohbet ediliyordu. Görüşme bu şekilde meydana gelmiştir.

Devam eden zamanda; Suat DİKTAŞ’ın Yunusemre Belediyesi’ne ait yerleşkelerde, sosyal tesislerde, belediye şirketlerinde kendisini Saruhanlı Belediyesi başkan yardımcısı olarak tanıtarak sürekli dolaştığını, Yunusemre Belediye Başkanı ve personeli hakkında sorular sorduğunu, Yunusemre Belediye Başkanı aleyhine söylemlerde bulunduğunu ve bu nedenlerle Yunusemre Belediye Başkanlığı’nın Suat DİKTAŞ’ı Manisa Valiliği İl Ohal Bürosu’na şikayet ettiğini öğrendim. Bu şikayete ilişkin resmi dilekçeyi de 14.12.2017 tarihinde edindim.   

Saruhanlı Halkının bildiği üzere tıp hekimiyim. Uzun süre doktorluk ve sağlık grup başkanlığı yaptım. Üç dönemdir de halkın takdiriyle Saruhanlı Belediye Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Karakterim ve bağlı olduğum hekim yemini uyarınca; her türlü şiddete karşıyım ve demokrat yapımı korumaya uğraşıyorum. Ancak, özellikle son zamanlarda; proje bazında, söylem bazında, halkın teveccühü bazında başarılı olamamış kişi ve grupların temelsiz saldırılarının muhatabıyım. Yapılmak istenen bir algı operasyonudur. Toplum nezdinde itibarsızlaştırma çabasıdır. Nitekim haberin içeriğine bakıldığında Suat DİKTAŞ’ın  Görüştüğüm parti büyükleri ‘Bekle, hiçbir şey yapma’ dedi. Genel merkezin vereceği kararı bekliyorum şeklinde gazeteye beyanda bulunduğu ifade edilmektedir. Bilindiği üzere; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi memurların siyaset yapması, siyasi partiye üye olması, siyasi izlenim vermesi yasaktır. Devlet memurunun basına açıklama yapması izne bağlıdır.   Suat DİKTAŞ hakkında çıkan bu haber, Sayın ÇERÇİ ve şahsımdan çok Adalet Ve Kalkınma Partisi’ni hedef alan bir karalama kampanyasının parçasıdır. Bir kısım CHP Manisa Milletvekilinin hemen haberin üzerine atlayarak suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamaları konunun ana muhalefet açısından Ataşehir Belediye Başkanının İçişleri Bakanı tarafından görevden el çektirilmesinin rövanşı olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır. Haberde yer alan tarihin üzerinden geçen 45 günlük sürede tarafıma hiçbir adli makamdan hiçbir bildirim yapılmamıştır. Geçen bu 45 günlük sürede Suat DİKTAŞ’la telefonda defalarca konuştum. Tarafıma hiçbir serzenişte dahi bulunmamıştır. Bildiğim kadarıyla savcılığa yapılmış bir şikayet yokken konunun basında habere konu edilmesi için özel çaba sarf edildiği, toplumun belli şekilde yönlendirilmeye çalışıldığı açıktır.

Şahsıma, çalışma arkadaşlarıma, mensubu olmaktan büyük gurur ve onur duyduğum siyasi partime ve Saruhanlı Halkına yapılmaya çalışılan bu haksızlığa sessiz kalmayacağım. İdari soruşturma, savcılık başvurusu, tekzip talebi, erişimin engellenmesi dahil hukukun meşru ölçüde imkan verdiği her yolu sonuna kadar kullanacağım.

Basına ve kamuoyuna saygılarımla bildiririm.

Dr. Hüseyin YARALI

Saruhanlı Belediye Başkanı