Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Başkan Bilgin Kadın Hakları Gününü Kutladı

06 Aralık 2019

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 85. yıldönümünü nedeniyle Belediyede çalışan kadınları makamında kabul ederek günlerini kutladı ve çiçek hediye etti.

Bilgin, burada yaptığı konuşmada, “Türk kadını, tarihimizin en eski dönemlerinden beri toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, her dönem fedakârlıkların en yücesini yapmıştır” diyerek şunları kaydetti;

“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü ve aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde bütün dünya ülkelerinden önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 85. yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz.  Öncelikle 1926 yılında Türk Medeni Kanunu ile aile yapısında ve sosyal çevrede birey olarak yerini alan Türk kadını, 05 Aralık 1934 tarihinde birçok batılı ülkeden önce milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Kadınlarımıza verilen bu haklar ile Ülkemiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşma adına önemli bir yol kat etmiştir. Kadınların yaşamın her alanında eşit şartlarda yer alması çağdaş dünyanın olmazsa olmazıdır.

Kadınlarımızın siyasal alanda söz sahibi olması, ülkemizin ekonomik ve sosyal alanlarda kalkınmasına da çok önemli katkılar sağlamıştır. Bunun neticesinde, kadınlarımız eğitimden spora, sanattan bilime, ekonomiden siyasete kadar pek çok alanda ülkemizin rekabet gücünü arttırıp, ülkemizi gururla temsil etmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerle sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.”