Logo

Başkan Bilgin Koldere’de Aşure Etkinliğine Katıldı

16 Eylül 2019

Saruhanlı İlçesine bağlı Koldere mahallesinde, “Muharrem Ayı” dolayısıyla düzenlenen “11. Geleneksel Aşure Hayrı”nda vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Mahalledeki kapalı pazaryerinde düzenlenen programa Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, CHP İlçe Başkanı Aysun Helvacıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Baysal, Belediye Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Bilgin, burada yaptığı açıklamada Muharrem ayının onuncu gününün aşure günü olduğunu, Nuh Aleyhisselam tarafından Nuh tufanından sonra pişirildiği rivayet edilen aşurenin kültürümüzde büyük önem taşıdığını kaydetti.

Aşurenin birlik, beraberlik ve sevgiyi simgelediğini dile getiren Bilgin, aşure gününün; insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını dileyerek, şunları kaydetti;

“Bizler din, dil, ırk ve renk ayrımı olmadan ilçemizden dünyaya sevgi ve hoşgörü penceresi açacağız. Bu yolda en büyük gücümüz Cumhuriyet ve laiklik olacaktır. Bu nedenle herkese elimizi uzatıyor, barış için, kardeşlik için Cumhuriyetimiz için el ele verelim, tek yürek olalım diyoruz. Nice güzelliklerin ve kurtuluşların, tatlı ve mutlu günlerin başlangıcı olan Aşure gününün sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirmesini temenni ediyor, Peygamberimiz Hz. Muhammet’in torunu Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin’i ve 72 can yoldaşını rahmet ve saygıyla anıyorum.”

Program semazen gösteri ve ilahilerin okunmasıyla sona erdi.

-AŞURE-

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh Aleyhisselam Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, fasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Aşure hiçbir hayvansal ürün içermez.