Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Başkan Yaralı ABD ve İsrail’i Kınadı

15 Mayıs 2018

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, İsrail’in Tel Aviv kentindeki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı alan Amerika Birleşik Devletlerini ve bu karara tepki amaçlı barışçıl gösteri düzenleyen Filistinlileri şehit eden İsrail’i şiddetle kınadığını bildirdi.

Başkan Yaralı, gazetecilere yaptığı açıklamada Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmadığını ve asla olmayacağını, Müslümanların kırmızı çizgisi olan Kudüs’ün barışın başkenti olarak kalacağını dile getirdi.

ABD’nin büyükelçiliğini taşıma kararının Ortadoğu’da barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adım olduğunu dile getiren Yaralı, şöyle konuştu:

“Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. İslam’ın sesini susturmak ve Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. İslam’ın harem-i izzeti olan Kudüs’ü tacize teşebbüs edenler Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir.”

KUDÜS’E SAHİP ÇIKACAĞIZ

Dünyadaki tüm Müslümanların, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olan Türkiye’nin çağrısına kulak vererek Kudüs’e sahip çıkacağına inandıklarını ifade eden Yaralı, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız. ABD bu kararından vazgeçmeli, İsrail Filistin’deki katliama son vermelidir. Bizler devlet ve millet olarak Kudüs davasının sonuna kadar takipçisi olacağız.”