Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Başkan Yaralı Koldere’de Aşure Programına Katıldı

10 Ekim 2017

Saruhanlı İlçesine bağlı Koldere mahallesinde, Kuran-ı Kerim’de kıymet verilen 4 aydan biri olan “Muharrem Ayı” dolayısıyla düzenlenen “9. Geleneksel Aşure Hayrı”nda vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Programa Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Gökmen, Belediye Meclisi Üyeleri, Ak Parti İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Yaralı, burada yaptığı açıklamada Muharrem ayının onuncu gününün aşure günü olduğunu, Nuh Aleyhisselam tarafından Nuh tufanından sonra pişirildiği rivayet edilen aşurenin kültürümüzde büyük önem taşıdığını kaydetti.

Aşurenin birlik, beraberlik ve sevgiyi simgelediğini dile getiren Yaralı, “Muharrem ayı boyunca evlerde aşure pişirilmesi adettir. Bu yıl biz de her yıl olduğu gibi bu geleneği yaşatmak adına vatandaşlarla birlikte aşure yedik” dedi.

Program semazen gösteri ve ilahilerin okunmasıyla sona erdi.

-AŞURE-

Aşure, Hicri takvime göre Muharrem ayının onuncu günü yapılan tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh Aleyhisselam Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, fasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Aşure hiçbir hayvansal ürün içermez.