Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Başkan Yaralı’dan “7 Eylül” Mesajı

06 Eylül 2017

Saruhanlı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 95. Yılı

Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı’nın Mesajı

Saruhanlı ilçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 95. yılını kutlamanın sevincini ve haklı gururunu yaşıyoruz.

Atalarımız bundan 95 yıl önce işgal altında olan bu toprakları kurtarmak için canları pahasına mücadele etti. Onlar “Ya İstiklal ya ölüm” diyerek çıktıkları bu yolda zafere ulaştılar. Kimi şehit düştü, kimi gazi oldu ama “Önce vatan” dediler. Vatanımızı kurtardılar ve bizlere emanet ettiler.

Yeryüzünde asırlar boyunca 3 kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde milletimizin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Topraklarımız bölünmüş bağımsızlığımız tehdit altına girmişti.

Esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edecek kadar onurlu olan Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, tarihe “İstiklal Harbi” olarak yazılan kurtuluş mücadelesini başlattı.

Bu mücadele öyle bir maneviyatla yüklüdür ki; mermiler ıslanmasın diye kendi ceketini mermilerin üzerine örtüp, yavrusu soğuktan donarak ölen bir annenin, analık duygularının bile ötesindedir. “Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır” sözü o annenin bu davranışı ile anlam kazanmıştır.

Kurtuluş mücadelesinde Saruhanlı’nın unutulmaz kahramanları Dereköylü Mehmet beyler, Halit Paşalar, Arap Abdiler, Çoban Kazımlar ve ismini sayamadığımız nice atamız ve ecdadımız, kurşunlara göğüs germiş, bizlerin bugün huzur ve güven içinde yaşadığımız bu güzel şehrimizi düşman işgalinden kurtarmışlardır.

Bu zafer 7 Eylül 1922 günü Saruhanlı’ya gelen Onbaşı rütbesindeki bir askerimizin, düşmanın terk ettiği karakola Türk Bayrağını asması ile taçlanmıştır. 95 yıllık süreçte Saruhanlı kendisine bırakılan bağımsızlık mirasını hep korumuş ve bu mirasa layık olmaya çalışmıştır.

Millet olarak bize düşen görev; emperyalist güçlerin oyununa gelmeden bu vatanda birlik ve beraberlik içinde yaşamak, vatanımızı korumaktır.

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü kutladığımız bu gururlu günde dünyaya mesajımız, ‘barış, sevgi ve kardeşliktir’ Bu şehrin evlatları geçmişte direndi, bize unutulmaz bir miras bıraktı. Bu mirasın adı Türkiye’dir. Bu miras büyük hayalleri olan insanların mirasıdır. Bu miras toprağa düşmüş, şehitlerin, gazilerin, kahramanların mirasıdır.

Bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimiz rahmetle anıyor, tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Dr. Hüseyin YARALI

Saruhanlı Belediye Başkanı

YEDİ EYLÜL KUTLAMA TASARIMI