Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Başkan Yaralı’nın Denge Gazetesindeki Röportajı

08 Ocak 2018

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, Manisa Denge Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. İşte Başkan Yaralı’nın röportajı…

10 YIL İÇİNDE GELECEĞE TAŞINACAK PROJELERE İMZA ATTIK

Saruhanlı Belediye Başkanlığı makamında 14’üncü yıla yaklaştık; 3’üncüdönem başkanlığımı yapıyorum. 2 dönemim merkez ilçeye hizmet etmekle geçti. Manisa, 2014’te büyükşehir olduktan sonra bütün köy ve kasabaları ile birlikte 50 mahallesine hizmet etmeye başladığımız bir Saruhanlı oluştu. 10 yıl içinde geleceğe taşınacak projelere imza attık.

VATANDAŞIMIZ MANİSA VEYA İZMİR’İ TERCİH ETTİ

Saruhanlı’nın özellikle Manisa’ya yakın olması nedeniyle negatif etkilendiğimiz konular oldu. Vatandaşımız en ufak ihtiyacını dahi Manisa veya İzmir’de karşılamayı tercih etti. Diğer tarafta Saruhanlı’nın alt yapı sorunu vardı; kanalizasyonumuz yoktu, derelerimiz kurumuş haldeydi, heryer kokuyordu. Sulama alanlarında foseptik akıyordu. Lodos estiği zaman evimizin lavabolarından çok kötü kokular geliyordu. 10 yıl içerisinde bu sorunlar çözdük. 90 kilometrelik alt yapı sorunumuzu çözdük, arıtma kanalları, kanalizasyonlar yaptık.

BÜYÜKŞEHİR KANUNUNDA İLÇE BELEDİYELERİ BİRAZ GÖZ ARDI EDİLMİŞ

2014 yılı oldu ve büyükşehir olduk; büyükşehir olduktan sonra güzel bir konuma geldik.Büyükşehir belediyelerinin merkezi bütçeden aldığı kaynaklar tabi ki artış gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 1.4 katrilyon; bu çok ciddi bir rakam. Büyükşehir olmasaydık bu paranın %40’nı alacaktık. Bu yüzden büyükşehir olmak yatırım anlamında çok güzel ama bu kanun çıkarılırken biraz ilçe belediyeler göz ardı edilmiş. Kaynak artırımı konusunda sıkıntılar var ilçe belediyelerinde. Biraz eli ayağı bağlanmış durumda.

VATANDAŞIN KAFASINDA GÖREV KARMAŞASI OLUŞTU

Büyükşehir belediyesi olduktan sonra ilçe belediyesi ile büyükşehirin görev alanlarını vatandaşa izah etme konusunda sıkıntılar yaşadık. Bunu vatandaşa anlatmak çok zor oldu. Vatandaş yerelde bizi seçtiği için birebir teması bizimle kurmak istiyor;“ben seni seçtim” diyor ve hemen temasa geçmek istiyor. MASKİ’nin çalıştığı bir sokakta yaşanan sorunu vatandaş bize dile getiriyor ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok. MASKİ’ye yönlendirdiğimizde bunu kabul etmiyor ve çözümü ilgiyi alakayı yine bizden bekliyor.

SARUHANLIYA GÜZEL BİR HİZMET OLACAK

Büyükşehir belediyesi ile ilerleyen zamanlarda ortak çalışmalarımız olacak, planlanan ve hayata geçirilecek bir hizmet binamız var. Büyükşehir olduktan sonra şuan kullandığımız bina bize yetmiyor. Saruhanlı’da belediyeden dönme tam 13 tane mahalle var. Ciddi derecede iş alanımız var; genişleme var. Diğer ilçelerde bu kadar sayı yok. Bu binaya yerleşmekte personel açısından da sıkıntı yaşadık, yeni bir bina yapılması gerekiyor. Bize ait bir arsa var onu da büyükşehir ile birlikte bir protokol yaptık. 1 trilyon gibi destek olacağız ve arsamızı vereceğiz; hizmet binamız yapılacak yanına da koordinasyon binası. İnşallah Saruhanlıya güzel bir hizmet olacak.

AZ BÜTÇEYLE ÇOK İŞ YAPTIK

Biz durmadan çalışan bir belediyeyiz. Bu konuda iddialıyım. Bütçesini ve imkanlarını en iyi kullanan belediyeler içerisindeyiz. Bunu kanıtladık. Olmayacak işleri; bizim bütçe ile izah edilmesi mümkün olmayan işleri başardık. Kültür merkezleri, sosyal tesisleri, alt yapılar yaptık. Bir tarafa bütçemizi bir tarafa yapılan işleri koyun; izah edilmesi zor. İşin bir bereketi oldu. Bunu böyle izah edebiliyorum; büyükşehir olmadan önce aylık iller bankasından 550 bin alırken, şimdi kesintiler ile birlikte belediyeye 750 ile 950 bin arasında bir miktar geçiyor. Saruhanlı tam 892 m², Şehzadeler ilçesinin iki katı büyüklüğünde. Birçok ilçe belediyesinden daha fazla sınırına hizmet götürmeye çalışıyoruz. Kıt imkanlarla bir şeyler üretmeye çalışıyoruz.

İLÇE MERKEZİNDE NE VARSA KÖY HALKINA DA AYNILARINI YAPTIK

Yeni bir yapılanmaya gittik araç gereçlerimizi yeniledik iş makinelerimizi yeniledik. Köylerde eksik kalan yolları yaptık.2015-2016 yıllarında yapılması gereken her yolu yaptık. Şimdi elimizde kilit parke taşımız var; taş döşeyecek yer bulamıyoruz. Zorluyoruz artık nereye ne yapalım diye. Sadece Büyükşehir Belediyesinin alt yapı için gireceği Koldere Mahallesi, Mütevelli Mahallesi gibi yerler var. Oralarda çalışmalarımızı henüz yapmıyoruz. Bunun dışında bütün mahallelerde yol sorunlarımızı bitirdik. Köylerimizdeki vatandaşlarımız meydan istedi, sosyal tesis istedi, düğün alanı istediler birçok köyde parkımız yok dediler. İlçe merkezinde ne varsa köy halkı da aynılarını istiyorlar. Bu kapsamda köylerde mutlu olabilecekleri meydanlar yaptık. Bazı köylerimiz şehirdeki meydandan daha güzel meydana kavuştu. Spor alanları, piknik alanları ile birçok faaliyet ile 7’den 70’e herkese beğeneceği alanlar oluşturduk. Yaptığımız çalışmaları gördüğünüzde Manisa’nın merkezinde bile böyle çalışmaların olmadığını söyleyeceksiniz, çok beğeneceksiniz.

SARUHANLI 17 İLÇE İÇİNDE EN ÇOK DEĞİŞEN VE GELİŞEN BİR İLÇE

6340 tane konut inşaat ruhsatı verdik, bu çok ciddi bir rakam. Seçildiğimiz ilk dönem Saruhanlı’da 5000 tane elektrik aboneliği vardı. Şimdi ise o kadar yenilendik ve geliştik ki bu sayıyı katladık. Saruhanlı Belediyesi 17 ilçenin içinde en çok değişen ve gelişen bir ilçe.

SARUHANLI MANİSA’NIN KOKAN İLÇESİ DEMİŞLERDİ

İlçemizdeki muhalefet kesim ‘Saruhanlı’yı geleceğe hazırlayamayan bir belediye var’ dediler. Ona cevap vermek istiyorum; Saruhanlı’da yaşayan vatandaşlarımız ortada… Saruhanlıyı hazırlamamış olsaydık bu değişim ve gelişim yaşanabilir miydi? Bu alt yapıyı yapmamış olsaydık, buradaki bu kadar konut fosseptik kokusundan idare edilebilirmiydi? 2004 yılında ilk geldiğimde “en iddialı yapacağım işlerden biri alt yapıyı çözmek olacak” demiştim. Çünkü ben bir doktorum; Saruhanlı bu mikropla yaşıyordu. Saruhanlı’dan bahsedilirken kulak misafiri olmuştum. Manisa’nın kokan ilçesi demişlerdi. Bu iddialarla geldik ve hepsini başardık.

SARUHANLI KOMPLE YENİLENMİŞ OLACAK

Saruhanlı da okul anlamında hayırsever ve devlet eliyle sorunlarımız çözüldü. Depremden zarar gören okullarımızda hayırsever eliyle yeniden inşa ediliyor. GüresA.Ş’ye de sizin aracılığınızla teşekkür etmek istiyorum. Saruhanlı’nın kız lisesine ihtiyacı var; yeni düzenlenen sisteme göre Anadolu Lisemizin ek binaya ihtiyacı olacak. Meslek liselerimiz yeterli durumda. Toplum sağlığı binamız yapıldı, yeni vergi dairemiz yapıldı. Şuan Hizmet binamız ve ilçe tarım binamız yenilendiği takdirde Saruhanlı komple yenilenmiş olacak.

BÜYÜKŞEHİR İLE ÇAKIŞTIĞIMIZ NOKTALAR VAR

Saruhanlı merkezde, geniş kapsamlı yaptığımız çalışmalarla, büyükşehir ile çakıştığımız noktalar var. Ana yollar ve prestij yollar diye bölüşüm var kanun gereğince. Ana yolları biz büyükşehire bırakıyoruz ama 2018’e geldik; 4 yıl geçti hala o ana yolların bakımı temizlik çalışmaları vs bizim üzerimizde. Bu konuda ciddi sıkıntı var. Büyükşehir kendi üzerine alacaktı ama biraz geç kalındığını düşünüyorum. Saruhanlı olarak birçok sorunu çözerek hizmete sunduğumuz için, bakış açımızın içerisinde kültürel etkinlilere ev sahipliği yapmak adına, kültür merkezleri inşa ettik.

17 İLÇE ARASINDA BAŞI BİZ ÇEKİYORUZ

Sosyal tesislerimiz var, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, çok amaçlı bin kişilik düğün salonu, halı saha, tenis kortları 32 dönüm üzerine kurulu örnek bir tesis. Birçok belediyeler bizim tesisimizi gördüler. 17 ilçenin arasında sporu destekleme konusunda başı biz çekiyoruz. 2014 yılında çocukların spor yapabileceği bir alan yoktu. Saruhanlı’da; okullardaki potalar bile kırıktı. Kapalı spor salonları yaptık; her beldemizde halı saha var. Öyle bir yapıyoruz ki; okullarla birleştiriyoruz. Hem okul çocukları hem oradaki gençlerimiz faydalansın istedik. Halı saha denilince orta yaşlılarımızda kullanıyorlar. Gençlerimizi bu tür aktivitelerle beldelerimizde tutabiliyoruz. Yaz kursları düzenliyoruz her mahallemizde. Çocuklara yönelik bin 500 öğrenciye ulaşıyoruz. Futbol, basketbol, voleybol, yüzme,tekvando, jimnastik, paten, tenis kursları ve hepsinin hocası var; servislerle alıyoruz. Beldelerdeyse oralara da tesis oluştuğu için çocuklarımıza orada kurs düzenliyoruz. Tekvando da Süleyman hocamızın Saruhanlı’da açtığı kurslar var; onu ciddi şekilde destekliyoruz. Oradaki sporcularımız bu yıl balkan şampiyonasında ödül alıp geldiler, çok mutlu olduk, gurur duyduk.Sporun önünün açılması adına belediye olarak her zaman destek vermeye hazırız.

YETKİ KARGAŞALARINDAN DOLAYI BARINAKTA SORUNLAR YAŞANDI; BUNU ATLATTIK

Ben doğayı çok seviyorum, hayvanları çok seviyorum. Minik bir bahçemizde köpeklerimiz tavuklarımız var ciddi vakit geçiriyorum. Köpeklerimle vakit geçirince benim ikinci 24 saatim oluyor. Bu yüzden hayvanlara duyarlılığımız var. İlçelerimizde hayvanlarla ilgili genel anlamda alt yapı yok, biz imkanlarımız dahilinde bir barınak oluşturduk. Bunu da ilk gerçekleştiren belediyelerden biriyiz. Büyükşehir aşamasına geçerken bir duraksama oldu. Kanundan kaynaklanan yetki kargaşalarından dolayı barınakta sorunlar yaşandı, bunu atlattık.Barınak hizmetlerimizi yapıyoruz, hasta veya araba çarpan hayvanlarımızı alıyoruz; müdahalelerini yapıyoruz. Yasa gereği kısırlaştırma kimliklendirme küpelendirme işlemlerini yapıyoruz. Sağlıklı ise geri aldığımız yere bırakıyoruz. Bu uygulamamızdan gerçi vatandaşlarımızın bir serzenişi var. Sokaklarda hayvan istemeyen bir kısım var. Sayısal anlamda kırsal kesimlerdeki hayvanlara da sahip çıkılması lazım. Yazın bakılıyorlar ama kışın bırakıp gidiliyor. Hayvanlarımızı sahiplenmemiz gerekiyor.

TARİŞ’İN ACİLEN AYAĞA KALKMASI LAZIM

Bizim ilçemizin tarıma dayalı ekonomisi var, üzüm ve zeytin endüstriyel bir ürün.Yaşanan bir pazarlama sıkıntımız var fiyat istikrarsızlığı var çiftçilerimiz kaliteli ürünler çıkarıyor. Üzüm konusunda; kuru üzüm de en kaliteli üzüm bizim üzümümüz. 5 tane kuru üzüm firması burada. Ciddi firmalarımız var; Saruhanlı iddialıdır. Her yıl sorun yaşanıyor; genel global etkilenmeler uluslar arası pazardan etkilenme, arz fazlaysa talepte fazla oluyor, fiyatlar düşüyor. Bizim yapamadığımız bir şey var; istikrarlı bir limitte tutamıyoruz. Lisanslı depoculuk söyleniyor ama kimse harekete geçmiyor. Bunu en kolay TARİŞ yapabilir ama kendini sınırlamış üye kabul etmeyen mevcut üyelerinden üzümün bir kısmını alan kurum haline geldi. TARİŞ ayağa kalkacak, birlikten güç doğacak.Şehirleşmenin getirdiği açığa dökme sorunu var. Çiftçi üzümü açığa dökmemeli. Üzümü kendi depomuzda tutabilirsek işletmeci üreticinin kapısını çalmaya gelecek ve fiyat oluşacak.Bizim üreticilerimiz açığa serme olayını bırakacak.Lisanslı depoculuğun devreye girmesi şart. TARİŞ’in acilen ayağa kalkması lazım.

ÜZÜM 4.5 ÜSTÜNDE OLDUĞU ZAMAN ÇİFTÇİMİZ MEMNUN OLUR

Hükümetimiz bir girişim yaptı ama etkili olmadı. Üzüm hasadının ardından bayram telaşı geldi; bayramda çiftçimizin paraya ihtiyacı olduğu için ürünü elinden çıkartmak istedi. O boşlukta fiyatlar inanılmaz aşağı indi. Vekilimiz Recai Berber’in girişimleriyle toplantı yapıldı. Tarım Bakanımız ile görüşüldü. Tarım Bakanımız buraya geldi. Fiyatların tepe taklak gittiği dönemde bakanımız bir fiyat söyledi 4 TL civarında. Bu rakam çiftçimizin iki arada bir derede kalmasına sebep oldu. Bakanımızın verdiği miktar fiyatların 4’ten aşağı inmesine engel oldu. Şimdi de 4.9’da.Organikler zaten 6’ya yakın. Rakam 4.5 üstünde olduğunda çiftçimiz bundan memnun olur.

KÖPRÜ YUKARIDAN DEĞİL AŞAĞIDAN OLSUN DEDİK

Saruhanlı’mızın girişinde yapılması planlanan köprü, Büyükşehir Belediyemizin en büyük iddialı projelerinden bir tanesidir. Resimleri hala 4 yıldır duruyor. Orada bazı dedikodular çıktı; biz engellemişiz gibi ama biz sadece köprü yukarıdan değil aşağıdan olsun dedik fikirleştik. Oraya kale duvarı gibi örerseniz, merkezde oturan vatandaş dahi kasvete girebilir. Sosyolojik-psikolojik açıdan yönlendirmiştim ve bunu Cengiz Başkanımıza sundum. O da teknik açıdan uygunsa bakarız dedi.Ondan sonrada köprülü kavşak projesi başladı. Cengiz Başkanım ile en son yaptığım görüşmede;Otoban çalışması var, bu kavşağın trafiği ne kadar azaltacağını görmek istiyorum. O yüzden şuanda askıya aldığımı, otoban açıldıktan sonra araç geçiş sayısını hesapladıktan sonra ihtiyaca göre hareket edilmesi gerektiği kanaatine varıldığı için bir süre beklenecek.

2019’DA BİZİM EN BÜYÜK YATIRIMIMIZ OLACAK

Doğalgaz önemli ilçemiz açısından; doğalgazı hak ediyoruz. 2004’te uğraştık ama konut sayısı yoğunluk anlamında;yatırım maliyeti ile imar durumu yetmiyordu. 30 yıla ihtiyaç vardı ama yoğunlaştık konut ve nüfus sayımız arttı. Bakanımızın ifadesi ile her şehre her ilçeye doğalgaz ulaştırmaya çalışıyorlar. 2019 Aksa Dağıtım Şirketi’nin yatırım defterinde gözüküyoruz. 2019’dan sonra ilçemiz doğalgaz ile tanışacak. Bizim en büyük yatırımımız olacak.

ŞİDDETLE ASLA YAN YANA GELECEK BİR İNSAN DEĞİLİM

Geçtiğimiz aylarda, Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ve Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi’nin, Saruhanlı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Suat Diktaş’ı silah zoruyla kaçırdıkları iddia edilmişti. İşte Başkan Yaralı’dan o iddialara cevap;

İlk defa bir basının önünde bu konuyu konuşmuş oluyorum. Böyle şeylerle anılmak, beni çok üzdü. Beni Manisa tanır. Ben mesleki olarak da doktorum; hakkı hukuku bilirim; demokratik bir yapım vardır ve şiddetle asla yan yana gelemeyecek bir insanım. Belli bir söylemle başarı yakalayamamış kişiler; bu hadiselerin orta göbeğinde olan şahıs bizim belediye personelimiz; bu şahısın ne yapmaya çalıştığını anlamış değilim. Bu şahıs 15 Temmuz hain darbe girişimi kalkışması sonrasında 22 Kasım tarihinde memurluktan ihraç edilmiştir. Daha sonra 29 mart 2017’de iadesi gerçekleşti. Başkan yardımcısı olarak çalışıyordu. Daha sonra askeriyede 22 yıl çalışmış. Aynı hadiseler orada da var, orada da buna benzer olaylar mahkemeye yansımış, soruşturmalar geçirmiş bir kişidir. Kendisine başkan yardımcılığını tekrar vermediğim için şahsımla sürekli uğraşmaktadır.

ARTIK BEL ALTINA İNİLMİŞ OLDU

Sağlık yönünden çok iyi değerlendiremiyor, karışık bir kafa yapısı var. Belli bir grupla hareket ettiğini düşünüyorum. Muhalefet partisi bunu kullanmaya çalışıyor; garipsiyorum. Bu artık bel altına inilmiş oldu. Bu kumpas tarzında gidiyor; bu ilgili şahıs böyle iddia da bulunduktan sonra beni arıyor telefonuna cevap da vermedim. Altından ne çıkacağını bilemeyiz. Bu şahıs bizim memurumuz zaten, nasıl kaçıralım? Haberin içeriğinde benim orada olmadığım çok belli. Israrla ismim orada tutulmaya çalışıldı. 3 dönemdir Saruhanlı’da başarılı ve seçim kazanan bir başkan var; söylem ve politika bazında birşey yapamıyorlar; sürekli saldırıyorlar. Bu konuya benim tarzım hiç uymuyor. Ben tam bir işkolik insanım. 890 ilçe içerisinde Türkiye’de bütçesine göre yatırım yapan en iddialı belediye olduğumuzu da iddia ediyorum. Böyle saçma sapan işlerle uğraşır olduk. Enerjinizi etkilemeye çalıştılar. İtibar cellatlığı yapıyorlar. Bu olay tamamen art niyet taşıyor, şahıs ile ilgili suç duyurumuzu başlattık.”