Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Engellilere Yönelik 15 Yıllık Yatırımlar

05 Aralık 2017

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DÖNEMİNDE 

2002 YILINDAN 2017 YILINA KADAR 

ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN HAYATA GEÇİRİLEN YATIRIM VE HİZMETLER

 • ENGELLİLERE “POZİTİF AYRIMCILIK” SAĞLADIK
 • ENGELLİ MAAŞINI 22 KATINA ÇIKARDIK
 • SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIMIZLA MUHTAÇLIĞI BİTİRİYORUZ
 • İLK KEZ EVDE BAKIM DESTEĞİNİ BAŞLATTIK
 • ULAŞIMDA VE İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRDIK
 • EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ İLE YÜZLERİ GÜLDÜRÜYORUZ
 • ENGELLERİ TEKNOLOJİK ARAÇLARLA AŞIYORUZ
 • EŞİT EĞİTİM İMKÂNI GETİRDİK
 • ENGELLİLERİN ARTIK “ERKEN EMEKLİLİK HAKKI” VAR
 • MEVZUATTAKİ ÖNYARGILI İBARELERİ KALDIRDIK
 • ENGELLİ MEMURLARA ÖZEL MESAİ HAKKI TANIDIK
 • İÇ VE DIŞ MEKÂNLARI “ENGELSİZ” HALE GETİRİYORUZ
 • DİNİ HİZMETLERDE ENGELLERİ AŞIYORUZ
 • VATAN SEVGİSİ ENGEL TANIMAZ
 • ENGELLİLER KOORDİNASYON MERKEZİ (EKM)
 • SOSYAL POLİTİKALARDA 2023; “ENGELLERİ BİRLİKTE AŞIYORUZ”

ENGELLİLERE “POZİTİF AYRIMCILIK” DEDİK, İŞ HAYATINA KAZANDIRDIK

İlk kez Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) uygulamasını 2012 yılında başlattık. Kamuda ve özel sektörde %3 engelli çalıştırma zorunluluğu getirdik. Engellilerimize yönelik istihdam politikalarımız neticesinde kamuda ve özel sektörde çalışan engelli sayısını 150 bine ulaştırdık.

ENGELLİ MAAŞINI 22 KATINA ÇIKARDIK

2002 yılında engelli vatandaşımızın aylık maaşı 24,48 TL iken 2017 yılında bu rakamı 529 TL’ye (engel oranı %70 ve üzeri) yükselttik.

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞIMIZLA MUHTAÇLIĞI BİTİRİYORUZ

18 yaş altı engelli çocuğu bulunan anne ve babalara ve annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzeri engeli olan vatandaşlarımıza

Vakıflar Yönetmeliği hükümleri gereğince muhtaç aylığı bağlıyoruz.

İLK KEZ EVDE BAKIM DESTEĞİNİ BAŞLATTIK

Ağır engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmek için, ilk kez 2007 yılında Evde Bakım Desteği hizmetini başlattık. Ağır engelli vatandaşlarımıza Evde Bakım Desteği olarak net asgari ücretin üçte ikisi kadar aylık (940 TL) verilmesini sağladık. 2007 yılında “Evde Bakım Desteği”uygulamasını başlattık. Eylül 2016 tarihi itibariyle 481 bin engelli vatandaşımız Evde Bakım Desteği hizmetinden yararlanmaktadır.

EVDE SAĞLIK HİZMETİ İLE YÜZLERİ GÜLDÜRÜYORUZ

“Engellilerimiz için ilk kez Evde Sağlık Hizmeti başlattık.” Yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabillitasyonlarının ev ortamında yapılabilmesi ve hastanede kalış sürelerinin kısaltılması amacıyla “Evde Sağlık Hizmeti” uygulamasına Şubat 2010 yılında başladık. 2016 yılı itibariyle Evde Sağlık Hizmetimizden yararlanan hasta sayımız 847 bin’dir.

EŞİT EĞİTİM İMKÂNI GETİRDİK: EĞİTİM HERKESİN HAKKIDIR

Engelli çocuklara, gençlere ve yetişkinlere, özel durumlarını ve farklılıklarını dikkate alarak, bütünleştirilmiş ortamlarda ve engelli olmayanlarla eşit eğitim imkânı sağladık. Milli Eğitim Bakanlığımız ihtiyacı olan bütün engellilere özel eğitim hizmeti sunmaktadır. Yaptığımız düzenlemeler ile Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından sunulan hizmetlerden yararlanan engelli öğrenci sayısı, 2001-2002 eğitim öğretim yılında 53 bin 306 iken 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında bu sayıyı 5 katına çıkararak 288 bin 489’a yükselttik.

Eğitimde Engelleri Kaldırdık

Zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden okul öncesi, ilköğretim veya özel eğitim programlarından birini uygulayan örgün eğitim kurumlarından sağlık problemleri nedeniyle doğrudan yararlanamayanlara evde veya hastanede eğitim imkânı sağladık.

Görme engelli öğrenciler için 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren Braille kabartma yazısı ile ders kitapları hazırlayarak öğrencilerimize ücretsiz dağıttık. Başarılı ve ihtiyaç sahibi engelli öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öncelikli olarak öğrenim kredisi, katkı kredisi ve yurt tahsisi yaptık.

Engelli öğrencileri okullarına ücretsiz taşıyoruz. Bu kapsamda 2004-2005 eğitim öğretim yılında 6 bin 901 öğrenci taşırken, 2015-2016 yılında eğitim öğretim yılında 81 bin 121 öğrenciyi okullarına ücretsiz taşıdık. Bu hizmet için 913,8 milyon TL harcadık.

ULAŞIMDA, İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRIP YAŞAMLARI KOLAYLAŞTIRDIK

Engelli vatandaşlarımız için sağlanan hak ve indirimler;

 • Belediyeler ve belediyelere bağlı olan toplu ulaşım araçlarında ücretsiz yolculuk
 • Şehirlerarası yolcu otobüslerinde indirimli seyahat
 • Devlet Demiryollarında (TCDD) ücretsiz veya indirimli yolculuk
 • Türk Hava Yollarında (THY) indirimli uçuşlar
 • TTNET indirimi
 • GSM şebekelerinde (cep telefonlarında) indirimli tarifeler
 • Su ücretinde indirim
 • Emlak Vergisi muafiyeti
 • ÖTV ve MTV muafiyeti
 • Milli Parklar, Tabiatı Koruma Alanları ve Tabiat Parklarına giriş indirimi
 • Müze ve Ören Yeri giriş indirimi

ENGELLERİ TEKNOLOJİK ARAÇLARLA AŞIYORUZ

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak her türlü imkânı sunmak için gayret sarfediyoruz. Akülü tekerlekli sandalye, beyaz baston, engelli erişilebilirlik cihazı ve tablet bilgisayar, gören göz cihazı, işitme cihazı gibi teknolojik aletleri yerel yönetimlerimiz ve kurumların desteği ile engellilerimize ulaştırıyoruz.

ENGELLİLERE “ERKEN EMEKLİLİK HAKKI” TANIDIK

Sigortalı olmadan önce %40 ve daha fazla engeli bulunan engellilerimize yaş şartı aramadan erken emekli olma hakkı tanıdık. Sigortalı olduktan sonra %60 ve üzeri engelli hale gelen sigortalılara da maluliyet hükümlerine göre erken emeklilik hakkı tanıdık. Ağır engelli çocuğu bulunan vatandaşlarımız 5 yıl erken emekli olabiliyorlar. Bu düzenleme kanunun çıktığı 1Ekim 2008 tarihinden sonrası için geçerlidir. Bu tarihten itibaren her 4 yılda bir yıl prim eklenir ve yaştan da bir yıl indirilir.

MEVZUATTAKİ ÖNYARGILI İBARELERİ KALDIRDIK “ENGELLİ” KAVRAMINI GETİRDİK

2013 yılında tüm mevzuatta “sakat”, “özürlü”, “çürük” ibarelerinin “engelli” ibaresiyle değiştirilmesini sağladık. Hem taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nde hem de çeşitli insan hakları belgelerinde “sakat”, “özürlü”, “çürük” ibaresi yerine tercih edilen “engelli” ibaresiyle engellilik alanındaki tıbbi bakıştan sosyal bakışa geçişi sağladık.

ENGELLİ MEMURLARA ÖZEL MESAİ HAKKI TANIDIK

Engelli memurlarımıza isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmiyor. Engel durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulaşım şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğlen dinlenme sürelerini engellilerimiz için farklı olarak belirledik.

İÇ VE DIŞ MEKÂNLARI “ENGELSİZ” HALE GETİRİYORUZ

Sağlık hizmetlerinin sunulduğu iç ve dış mekânları mimari ve çevresel açıdan (yürüyüş rampaları, tutunma barları, lavabo, banyo, tuvalet vb.)engellilere ve onların kullandıkları araçlara uygun olarak planladık ve engellilerin rahat hareket etmelerini sağladık.

MESLEKTE KAZANMA GÜCÜ KAYBINA UĞRAYANLARA AYLIK BAĞLADIK

Sosyal güvenlik mevzuatına tabi olarak çalışmayan, sosyal güvenlik kurumlarından ya da yabancı bir ülke sosyal güvenlik kurumundan bir gelir veya aylık almayan ve silikozis hastalığı nedeniyle meslekte kazanma gücünü belli oranda kaybedenlere çeşitli tutarlarda aylık bağlanması, bu aylığı almakta iken vefat edenlerin eş ve çocuklarına aylık bağlanması, ayrıca aylık bağlananların kendisi ile eş ve çocuklarının tedavi giderlerinin Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmasını sağladık.

TRAFİK KAZASI SONUCU ENGELLİ KALAN VATANDAŞLARIMIZIN TEDAVİLERİNİ KARŞILIYORUZ

Trafik kazaları genellikle uzun süreli tedavi gerektiren geçici ya da kalıcı engellilik durumlarına sebebiyet vermekte olup uzun süreli ve yüksek maliyetli tedavi gerektirmektedir. Bu düzenleme kapsamında tedavi giderlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasını sağladık.

 • 6111 Sayılı Kanunun Geçici 1’inci Maddesi ile kanunun yayımlandığı tarihten önce meydana gelen trafik kazaları nedeniyle sunulan sağlık hizmetlerinin bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmasını sağladık.

DİNİ HİZMETLERDE ENGELLERİ AŞIYORUZ

Camilerimizin engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun hale getirilmesi çalışmaları kapsamında 4 bin 897 cami içi, 7 bin 138 cami dışı fiziki düzenleme gerçekleştirdik. Engellilerimizin kullanımına uygun 622 Kur’an kursu, 6 bin 554 abdest alma yeri, 155 hizmet binası yaptık. Bu süreçte 17 bin 419 camiyi engellilerimiz için uygun hale getirdik.

 • İşitme engellilerimiz için ses yükseltici sistemi olan 574 cami bulunurken, 2 bin 713 camiye engelliler için vakit levhası konulmasını sağladık.
 • 9 bin 286 cami dışı rampanın yanı sıra 459 cami için de izli yollar yaptık.
 • Engellilerimize yönelik braille baskılı Kur’an-ı Kerim, Elif-ba, Dinimi Öğreniyorum Kitap Serisi ve görsel işitsel materyallerin yanı sıra “Kalpten Görenler” adlı bir CD hazırladık.

AK PARTİ SOSYAL POLİTİKALAR BAŞKANLIĞI ENGELLİLER KOORDİNASYON MERKEZİ

Engelli Koordinasyon Merkezimiz (EKM) 3 Aralık 2001 tarihinde Kurucu Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulmuştur. Engelli vatandaşlarımız için erişilebilir olmayı en önemli ayrıcalıklarımızdan biri olarak görüyoruz. Engellilerimizin yaşadığı her türlü sıkıntıda yanlarında olan EKM personelimiz, güler yüzlü hizmet anlayışıyla partimizin yüz akı olmuştur. 81 il ve 970 ilçemizde teşkilatlanan EKM ile vatandaşlarımıza telefon, faks ve internet üzerinden birebir hizmet veriyoruz.

DAHA AYRINTILI BİLGİ VE GÖRSELLER İÇİN TIKLAYIN…