Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Kenan Evren’in İsmini Taşıyan İki Caddenin Adı Değiştirildi

09 Aralık 2019

Saruhanlı İlçesinde 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in adını taşıyan Büyükbelen mahallesindeki caddeye Büyükbelen Eski Belediye Başkanlarından “Kenan Caymaz”, Halitpaşa mahallesindeki caddeye ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olan “Selanik” adı verildi.

Saruhanlı Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı, Belediye Başkanı Zeki Bilgin’in Başkanlığı’nda yapıldı. Çeşitli gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin öncüsü Kenan Evren’in ismini taşıyan Büyükbelen ve Halitpaşa mahallelerindeki caddelerin isimlerinin değiştirilmesi konusu görüşüldü.

Başkan Bilgin, bu konu üzerine yaptığı konuşmada 12 Eylül 1980 tarihinde Kenan Evren’in öncülüğünde gerçekleşen askeri darbenin ardından Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Saruhanlı’da bazı sokak ve caddelere Kenan Evren’in adının verildiğini ifade etti.

Demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yerini alan 12 Eylül 1980 darbesinin izlerinin silinmesi gerektiğini savunduklarını ifade eden Bilgin, şunları kaydetti;

“Bizlerde yaptığımız araştırmada ilçemizde Kenan Evren’in adını taşıyan iki cadde olduğunu tespit ettik. Bu caddelerinin isimlerini değiştirmeye karar verdik. Demokrasilerde darbe olmaz. Bunun için Kenan Evren’in ismini kaldırıp yerine bizler için manevi değeri olan Büyükbelen Eski Belediye Başkanlarımızdan Kenan Caymaz ile Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik’in adını vermeye karar verdik. Hayırlı olsun”

Başkan Bilgin, konuşmasının ardından oylamaya sunulan teklif oy birliğiyle kabul edildi. Toplantı diğer gündem maddelerinin görüşülüp oylanmasıyla sona erdi.

Ülke Genelinde 432 Noktada Kenan Evren’in Adı Var

Bu arada Türkiye genelinde halen Kenan Evren’in adı veya soyadını taşıyan, bir ilçe, 17 mahalle, 9 köy, 7 bulvar, 86 cadde, 17 yerleşim alanı ve 295 sokak bulunuyor.