Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Koldere’de Deve Güreşi Festivali

26 Mart 2018

Saruhanlı ilçesine bağlı Koldere mahallesinde bu yıl ilki düzenlenen deve güreşleri yoğun ilgi gördü.

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı’nın himayesinde, Saruhanlı Belediyesinin desteğiyle Deve Güreşi Koldere Tertip Komitesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen deve güreşleri, Koldere Mahallesi’ndeki futbol sahasında yapıldı.

Deve güreşlerinde Çanakkale, Muğla, Antalya, Aydın, Balıkesir ve Manisa’nın ilçelerinden getirilen 120 deve mücadele etti.

Güreşler, çevre il ve ilçelerden çok sayıda deve güreşi tutkununu Saruhanlı’ya çekti.

Deve Güreşi Koldere Tertip Üyesi İlker Çelebioğlu, yaptığı açıklamada, ilkini düzenledikleri güreşlere katılımın son derece iyi olduğunu belirterek, “Bu insanlarımız, bizler böyle festivallere adeta açtık. Biz de insanların içlerindeki özlemi gidermek için bu organizasyonu tertip ettik. Biz çok memnunuz, güzel güreşler oluyor. Umarım seyircilerde, misafirlerimiz de memnundur.” dedi.

Koldere Mahalle Muhtarı İbrahim Durbay da bu yıl ilki gerçekleştirilen deve güreşlerini geleneksel hale getireceklerini söyleyerek, programın düzenlemesinde sağladığı katkılardan dolayı Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı’ya teşekkür etti.

Organizasyon Takdir Topladı

Güreşleri izleyenler arasında yer alan AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber de güzel bir organizasyon olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Saha gerçekten çok güzel tanzim edilmiş. Bugün buraya katılım çok güzel. Sadece Saruhanlı bölgesinden değil, İzmir’den, Aydın’dan Antalya’ya kadar, Batı Anadolu’daki hemşehrilerimiz büyük bir ilgiyle bugün buraya gelmişler. Bu bizim geleneksel bir kültür değerimiz. Emeği geçen tertip komitesine, bütün katılımcılara teşekkür ediyoruz.”

Saruhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ise Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin son günlerde yaşadığı sıkıntılı günleri hepimiz görüyoruz. Yedi düvel olmuş ülkemize karşı savaş açmış. Afrin, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Güneydoğu’da terör operasyonları… Bütün dünyaya karşı bizim bir ve bütün olmamız gerekiyor. Bu tür etkinlikler de bunları güçlendiriyor.”

Güreşler sonunda kazanan deve sahiplerine kupa verildi.