Logo

Saruhanlı Belediyesi Vatandaşlara Aşure Dağıttı

17 Eylül 2019

Saruhanlı Belediyesi “Muharrem Ayı” dolayısıyla ilçedeki merkez cami önünde vatandaşlara aşure dağıttı.

Programa Belediye Başkanı Zeki Bilgin, CHP İlçe Başkanı Aysun Helvacıoğlu, MHP İlçe Başkanı Baki Ulu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdurrahman Kibar, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hayrettin Tokmakçı, Mal Müdürü Yalçın Püllüm, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Zeki Bilgin, programda gazetecilere yaptığı açıklamada Muharrem ayının onuncu gününün aşure günü olduğunu, Nuh Aleyhisselam tarafından Nuh tufanından sonra pişirildiği rivayet edilen aşurenin kültürümüzde büyük önem taşıdığını kaydetti.

Bu kapsamda Belediye olarak vatandaşlara aşure ikram ettiklerini dile getiren Bilgin, aşurenin birlik, beraberlik ve sevgiyi simgelediğini dile getirerek şunları kaydetti;

“Nice güzelliklerin ve kurtuluşların, tatlı ve mutlu günlerin başlangıcı olan Aşure gününün sevgi ve dostluk bağlarımızı geliştirmesini temenni ediyor, Peygamberimiz Hz. Muhammet’in torunu Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin’i ve 72 can yoldaşını rahmet ve saygıyla anıyorum. Bizler din, dil, ırk ve renk ayrımı olmadan ilçemizden dünyaya sevgi ve hoşgörü penceresi açacağız. Bu yolda en büyük gücümüz Cumhuriyet ve laiklik olacaktır. Bu nedenle herkese elimizi uzatıyor, barış için, kardeşlik için Cumhuriyetimiz için el ele verelim, tek yürek olalım diyoruz.”