Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı Belediyesinden Bir İlk Daha

05 Ağustos 2020

Hayvan Üreticilerinin Aşılama Ücretini Belediye Karşılayacak

Saruhanlı İlçesinde hayvan üreticilerine destek olmak amacıyla ilçedeki 6 bin büyükbaş ve 45 bin küçükbaş hayvanlara uygulanan programlı aşıların ücretlerini Saruhanlı Belediyesi karşılayacak.

Belediye Başkanı Zeki Bilgin, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Belediye meclisinin de onay verdiği uygulama için, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ile protokol imzalayacaklarını belirtti.

Bu kapsamda ilçedeki çiftçilere destek oldukları gibi hayvan üreticilerine de destek olmayı amaçladıklarını ifade eden Bilgin, şunları kaydetti;

“İlçemizde 45 bin adet küçükbaş, 6 bin adet büyükbaş hayvan varlığı mevcut. Bu hayvanlara belirli dönemlerde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından programlı aşılar (şap, veba, burucella) uygulanıyor. Aşılama işleminden sonra hayvan üreticisinden hem aşı hem de aşı uygulaması için hayvan başına belirli bir ücret alınıyor. Bizde Belediye olarak aşı ücretini karşılamaya karar verdik. Besicilerimiz için hayırlı olsun.”

Özellikle köy yerleşim yerlerinde geçimini hayvan üreticiliği ile sağlayan besicilerin ekonomik sıkıntı içinde olduklarını ve bu üreticilere verilen desteğin artırılması gerektiğini dile getiren Bilgin, şunları ekledi;

“Bizler kendi imkanlarımızla bir adım attık. Hayvan üreticisi kardeşlerimize bir nebze olsun destek olacağız. Tarım ve hayvancılık bu toprakların vazgeçilmez geçim kaynağıdır. Ancak son yıllarda bu sektörlere verilen değer ve destek üreticiyi mutlu etmeye yetmemiştir. Bu bakımdan çiftçimize ve besicimize sahip çıkıyoruz.”