Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı Belediyesi’nden Gazilere Kıbrıs Gezisi

04 Aralık 2019

Saruhanlı İlçesinde yaşayan Kıbrıs gazileri, Saruhanlı Belediyesi tarafından organize edilen gezi programı kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce 1974 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve daha sonra “gazi” unvanı verilen Saruhanlılı gaziler, yavru vatanın topraklarını 45 yıl aradan sonra yeniden gördü.

3 gün boyunca Kıbrıs’ta kalan gaziler bu süre zarfında Barış Harekatının gerçekleştiği alanlar, şehitlikler ve müzeler başta olmak üzere adanın tarihi yerlerini gezerek anılarını tazelediler.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki gazilerin, 45 yıl önce görev yaptıkları o toprakları yeniden görme arzusu içinde olduklarını öğrendiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“İlçemizde yaşayan Kıbrıs gazilerimiz, yavru vatana gezi düzenlenmesi talep ettiler. Bizde bu konuda bir gezi programı hazırladık.  Bu kapsamda  gazilerimizi Kıbrıs’a gönderdik.  Gazilerimiz Kıbrıs’ta, Lefkoşa, Girne, Gazi Mağusa ve Güzelyurt kentlerini gezerek anılarını tazeledi. Gazilerimiz için ne yapsak azdır. Ülkemizin ve milletimizin bugün bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir.”

Başkan Bilgin, “Gerek Türkiye’de, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vatandaşlarımızın  huzur ve güven içerisinde yaşadığı bu kutsal vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize aileleri ile birlikte, sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum” dedi.

GAZİLERDEN TEŞEKKÜR

Kıbrıs gezisine katılan gaziler ise kendilerine bu imkanı sağlayan Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’i makamında ziyaret ederek, teşekkür etti.