Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı Belediyesinden Sokak Hayvanlarına Şefkat Eli

01 Ağustos 2017

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, gazetecilere yaptığı açıklamada can dostlarımız olan sokak hayvanları ile ilgili, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda belirtilen mevzuatlar çerçevesinde 13 yıldan bu yana özverili bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

Bu kapsamda sokakta görülen başıboş bir köpeğin görevliler tarafından alınıp Belediye Bakım Evine götürüldüğünü ifade eden Yaralı, bu aşamadan sonra yürütülen çalışmaları şöyle açıkladı;

“Hasta, yaralı ve bakıma muhtaç sokak hayvanlarını bakım evine alıp, burada tıbbı tedavilerini yapıyoruz.  Daha sonra kısırlaştırma, işaretleme ve aşılama işlemini tamamladığımız bu hayvanları kayıt altına aldıktan sonra hayvan severlere sahiplendirmeye çalışıyoruz. Sahiplenilmeyen hayvanları ise kanun gereği aldığımız adrese, doğal ortamına geri bırakıyoruz. Yine aynı kanuna göre sokak hayvanlarının barınakta tutulmaları, alındıkları adresten başka bir adrese veya yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılması yasak. Biz de kanunlar neyi gerektiriyorsa aynen uyguluyoruz.”

Başkan Yaralı, sokak hayvanlarının barınakta kaldıkları süre boyunca en iyi şekilde bakımlarının yapıldığını, sokağa tekrar bırakılan hayvanlar için de ilçenin belirli noktalarına beslenme odakları yerleştirdiklerini ve bu odaklara düzenli olarak mama ve su bırakıldığını kaydetti.