Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı Belediyesinden Ücretsiz Sağlık Hizmeti

17 Ocak 2019

1 Ayda 9 Mahalleden 326 Kadın Ketem’e Götürüldü

Saruhanlı Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce ilçedeki bayanlar ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) götürülerek kanser taramasından geçirildi. İlçede son bir ay içinde 9 mahalleden 326 kadına Ketem’e götürüldü.

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, önemli bir sağlık sorunu olan kanserde erken teşhisin de büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Bu kapsamda kadınların belirli zamanlarda meme ve rahim ağzı kanser testleri yaptırmaları gerektiğini ifade eden Yaralı, şunları kaydetti;

“Saruhanlı Belediyesi olarak halkımızın sağlığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda İl Halk Sağlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüzle işbirliği içinde İlçemizdeki kadınları, gönüllülük esasına göre Belediyemizin araçları ile Şehzadeler KETEM’e götürüp ücretsiz olarak kanser taramasından geçiriyoruz.. Amacımız bu konuda ilçemizde farkındalık oluşturmak ve vatandaşlarımızı kanser hastalığı hakkında bilinçlendirmektir.”

Ulusal kanser tarama standartlarına göre meme kanserleri için 40-69 yaş grubu kadınların 2 yılda bir, rahim ağzı kanserleri için 30-65 yaş arasındaki kadınların 5 yılda bir testlerini yaptırmaları gerektiğini belirten Yaralı, 50 ile 60 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin ise kalın barsak kanser testlerini 2 yılda bir yaptırmaları gerektiğini bildirdi.