Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı’da Bir Doğa Harikası: Tepegöl

27 Mayıs 2020

Saruhanlı’nın Aydınlar Mahallesinde bin 40 rakımlı dağın tepesinde yer alan 120 bin metrekare büyüklüğündeki Tepegöl, eşsiz güzelliğiyle dikkat çekiyor.

Alınan bilgiye göre, 1970’li yıllarda kendiliğinden oluşan ve tamamen yağmur suyu ile beslenen gölün önüne o tarihte set örüldü ve dağlardan inen yağmur suları gölde birikti.

Aydınlar mahallesine 4 kilometre mesafede bulunan doğa harikası Tepegöl’ün çevresinde Türkiye’de eşi benzeri olmayan ve sayıları bine yakın yabani inekler ile yılkı atları yaşıyor.

Lezzetli sazan balıklarının da bulunduğu gölün çevresinde çok sayıda kuş türü de yer alıyor. Ayrıca doğa sever trakking grupları da göl civarında doğa yürüyüşleri düzenliyor.

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, bölgenin turizme kazandırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla ortak bir çalışma başlatılabileceğini kaydetti.

-Gölün Çevresinde Yaşayan İneklerin Öyküsü-

1942 yılında gebe bir inek Aydınlar Mahallesinden Tepegöl mevkiindeki ormanlık alana kaçarak burada yavrulamış, köylülerin bütün çabasına rağmen geri getirilememiş. Yavrusu ile yaşayan inek, köyden otlamak için getirilen diğer inekler arasında bulunan boğalarla çiftleşerek üremesini sürdürmüş, böylece bölgedeki yabani inek sayısı 78 yılda yüzlerce sayıya ulaşmıştır.