Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlı’da Muhtarlar Günü Kutlandı

19 Ekim 2017

Başkan Yaralı: Muhtarlar Demokrasinin Temel Taşıdır

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısıyla Saruhanlı’da 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi meydanında kutlama çelenk sunma ve kutlama töreni düzenlendi.

Programa Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat İmran, Daire Amirleri ve Mahalle muhtarları katıldı.

Törende, saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşının okunmasının ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat İmran tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Başkan Yaralı, burada yaptığı konuşmada, “Muhtarlık yerel yönetimin  en eski örneğini temsil eden ve devletimizin temelini oluşturan yapı taşıdır” dedi.

Muhtarların görev yaptığı mahallede veya köyde devletin tüm kurumlarını temsil ederek büyük ve önemli bir görevi yerine getirdiklerini ifade eden Yaralı, şunları kaydetti;

“Muhtarlarımız, bölgedeki halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol üstlenerek büyük sorumluluk gerektiren önemli bir görevi ifa etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın aylık ve haftalık periyotlarla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarımızla bir araya gelmesi, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanlarımızın muhtarlarımızla istişarelerde bulunması Devletimizin muhtarlarımıza verdiği önemin en güzel örneğidir.

Bu anlamda Saruhanlı Belediyesi olarak bizlerde ilçemizde talep ve ihtiyaçların tespiti ve vatandaşlarımıza hizmet sunma noktasında muhtarlarımız ile sürekli iletişim halindeyiz. Öte yandan muhtarlık bürosu ihtiyacı bulunan muhtarlarımızın kimine yer tahsis ederek, kimine de prefabrik bürolar inşa ederek onların daha iyi, daha sağlıklı hizmet sunabilmesine imkân sağladık. Devlet ve Vatandaş arasında köprü vazifesini gören muhtarlarımızın hizmet standartlarını geliştirdik.

Bu duygu ve düşüncelerle hem milleti hem de devleti temsil gibi önemli bir görevi yerine getiren Muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunar, ilçemizde görev yapan tüm muhtarlarımızın “Muhtarlar Günü”nü kutlar, bu anlamlı günün halkımıza ve görevlerini fedakârca yürüten tüm muhtarlarımıza hayırlı olmasını dilerim.

Dernek Başkanı Nihat İmran ise konuşmasında tarih sahnesine bakıldığında, demokrasiye geçişin muhtarlık sayesinde olduğunu kaydetti.

19 Ekim 1829 günü kurulup çalışmaya başlayan Muhtarlık teşkilatında görev alan muhtarların demokrasinin özünü oluşturduklarını ifade eden İmren” Demokrasinin ilk mihenk taşı, seçim ile işbaşına gelmiş muhtarlardır. Evde, köyde ve mahallede demokrasi kültürü ne kadar güçlenirse; ülkenin tamamında bu kültür gelişip güçlenir. Muhtarlarımız, sadece en küçük idari birim olma vasfını taşımakla kalmayıp, aslında demokrasinin temelini teşkil etmektedirler” dedi.

Başkan Yaralı, programın sonunda ilçenin en yaşlı Muhtarı olan Çerkesosmaniye Mahallesi Muhtarı Hasan Hırçıner’e, en genç muhtar olan Hacırahmanlı Mahallesi Muhtarı Gökhan Dayı’ya ve en uzun süre görev yapan Muhtar olan İstasyon Mahallesi Muhtarı Nihat İmran’a plaket verdi.