Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Saruhanlılı Gaziler Kıbrıs’ta

13 Kasım 2017

Saruhanlı İlçesinde yaşayan Kıbrıs gazileri, İlçe Kaymakamlığı ve Saruhanlı Belediyesi tarafından organize edilen gezi programı kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce 1974 yılında düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve daha sonra “gazi” unvanı verilen Saruhanlılı 32 gazi, yavru vatanın topraklarını 43 yıl aradan sonra yeniden gördü.

3 gün boyunca Kıbrıs’ta kalan gaziler bu süre zarfında Barış Harekatının gerçekleştiği alanlar, şehitlikler ve müzeler başta olmak üzere adanın tarihi yerlerini gezerek anılarını tazelediler.

Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Eylül Gaziler günü programında bir araya geldikleri gazilerin, 43 yıl önce görev yaptıkları o toprakları yeniden görme arzusu içinde olduklarını öğrendiklerini ifade ederek şöyle konuştu:

“İlçemizde yaşayan Kıbrıs gazisi kardeşlerimiz, Barış Harekatı’ndan sonra bir daha KKTC’yi gidip görme fırsatlarının olmadığını ifade ederek, buraya bir gezi düzenlenmesi talep ettiler. Bizde İlçe Kaymakamlığımızla bu konuda bir gezi programı hazırladık.  Bu kapsamda 32 gazimizi Kıbrıs’a gönderdik.  Gazilerimiz Kıbrıs’ta, Lefkoşa, Girne, Gazi Mağusa ve Güzelyurt kentlerini gezerek anılarını tazeledi. Gazilerimiz için ne yapsak azdır. Ülkemizin ve milletimizin bugün bağımsız bir şekilde tarih sahnesinde yer alması, aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin eseridir.”

Başkan Yaralı, konuşmasının sonunda, “Gerek Türkiye’de, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vatandaşlarımızın  huzur ve güven içerisinde yaşadığı bu kutsal vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize aileleri ile birlikte, sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum” dedi.

GAZİLERDEN TEŞEKKÜR

Kıbrıs gezisine katılan gaziler ise kendilerine bu imkanı sağlayan Saruhanlı Kaymakam Vekili İsmail Çorumluoğlu ve Saruhanlı Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı’ya teşekkür etti.