Logo
Beyaz Masa
0 (236) 357 10 84

Su Kabakları Sanat Eserine Dönüştü

15 Ocak 2018

Saruhanlı Belediyesi Ev Hanımlarına Meslek Edindirdi

Çalışma ve İş Kurumu (İŞ-KUR) Manisa İl Müdürlüğü’nce “Özel Politika ve Uygulamaların Geliştirilmesi” projesi kapsamında Saruhanlı Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan “Su Kabağı İşleme Ustası” kursu tamamlanarak hazırlanan eserler sergiye sunuldu.

Saruhanlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünde düzenlenen serginin açılışına, Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Yaralı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık, Saruhanlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hayri Tokmakçı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Yüksek, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.

Başkan Yaralı, kurdelesini keserek açılışını gerçekleştirdiği sergiyi dolaşarak ürünleri incelerken, su kabaklarının birbirinden güzel sanat eserine dönüştüğünü belirterek şunları kaydetti;

“İlçemizde ev hanımlarına meslek edindirmek amacıyla açtığımız bu kursta, kursiyerlerimiz hem meslek öğrendiler, hem de günlük cep harçlığı kazandılar. Kursta çok güzel eserlerin ortaya çıktığını gördük. Bizlerde bu sanatı bu yörede tanıtmak ve yayılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Tarihi bakımından oldukça eskiye dayanan su kabağı işlemeciliği Osmanlı İmparatorluğu’na dayanıyor. Şimdilerde kullanılan naylon cam ve benzeri eşyaların bulunmaması sebebi ile Osmanlı’da su kabağı birçok alanda kullanılmıştır. Hepsi birbirinden değerli, el emeği göz nuru eserleri ilgiyle inceledik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Saruhanlı Belediyesi olarak bu tür kurslara desteğimiz devam edecek.”

Kursun Malzemelerini Saruhanlı Belediyesi Karşıladı

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Yüksek ise 9 Aralık 2017 tarihinde açılan kursun bugün (15 Ocak 2018) itibariyle sona erdiğini ifade ederek, kurstaki malzemelerin alınmasını sağlayıp bu imkanı kendilerine sunduğu Başkan Yaralı’ya teşekkür etti.